Fenestraria aurantiaca – újabb űrlény a fedélzeten. Azt hiszem az Alien-ek otthon valami ilyesmit locsolgathatnak, miközben a tűzhelyen rotyog az ebéd. Unalmas kinézettel semmiképpen nem vádolhatjuk. Újabb darab, ami a Crassula ovata Gollum után, szintén nem hiányozhat a hajmeresztő gyűjteményből.
A Fenestraria nemzestég
A Fenestraria fajok természetes élőhelye a dél-afrikai sivatag, ahol alkalmazkodtak a szélsőséges körülményekhez. Az egyik jellemzőjük az átlátszó részekkel rendelkező levelek, amelyek segítenek a fény felvételében és a vízgazdálkodásban. A növények gyakran a föld alatti részeiket fejlesztik ki, így csak a levélhegyek látszanak ki a talajból.
Ismertebb Fenestraria fajták
- Fenestraria aurantiaca
- Fenestraria rhopalophylla (Fehér ablakvirág)
A Fenestraria aurantiaca jellemzői
- Természetes élőhelye Dél-Afrika, a Namíbiai sivatag.
- A levelei áttetsző, „üvegszerű” részeket tartalmaznak, amiket „ablakoknak” neveznek. Ezek az átlátszó részek teszik lehetővé, hogy a növény a napsugarakat hatékonyabban használja fel a fotoszintézis során.
- Általában tavasszal virágzik. A virágzás rövid ideig tart, de látványos sárga virágokat hoz, amik kiemelkednek az átlátszó levelek közül.
- Szaporítása magokkal, levélrészekkel történik.
Gondozása
Ha betartjuk a pozsgások gondozásának alapelveit, nem lőhetünk mellé nagyon a Fenestraria aurantiaca-nál sem.
- A világos, napos helyet kedveli. Helyezzük napsütéses ablakba, de a nyári perzselő napsütéssel vigyázzunk! A lakásban tartott pozsgásokat a keleti vagy a déli ablakokban érdemes elhelyezni.
- Tavasztól, fokozatos hozzászoktatás mellett érdemes erkélyre, teraszra kihelyezni.
- Túl erős, közvetlen napfény hatására a levelek leéghetnek. Kedvezőbb számára, ha olyan helyen van, ahol reggel, délelőtt éri a nap. Mindig figyeljük a növény reakcióit és rugalmasan változtassunk az elhelyezésén, hogy megtaláljuk számára a legideálisabb helyet.
- Nem télálló, ezért a hideg időszakban beltérben vagy fagymentes helyen kell teleltetni.
- Alkalmas számára a laza, szemcsés talajkeverék. (2 rész homok, 2 rész virágföld, 1 rész perlit).
- Locsoljuk akkor, amikor a levélhegyek ráncosnak tűnnek. A túlöntözést a levelek hasadása jelzi.
- Használjunk vízelvezető nyílással rendelkező cserepet.
Mindig tájékozódjunk a pozsgásunk igényeiről és ennek megfelelően gondozzuk.
További képekért kattints a linkre: pozsgás fajták képekkel