Kavicsvirág – amikor először bukkantam rá a kavicsvirágok (lithops, élő kövek) varázslatos nemzetségére, azonnal tudtam, hogy magról fogok ültetni párat és elárasztom velük a házat. Mit a házat, az egész univerzumot. A szokatlan kinézetű kavicsvirág a maga bájos lidércességével rögtön megfogott. Ha ezeket a sorokat olvasod, akkor valószínűleg nem vagyok ezzel egyedül.
Lithops karasmontana ‘axel’s rose’:
Kavicsvirág – amit tudni érdemes
- A kavicsvirág a kristályvirágfélék (Aizoaceae) családjába tartozó pozsgás növények népes nemzetsége.
- Ahogy az elnevezés is mutatja, kövekre hasonlítanak, így kerülik el, hogy felkerüljenek valaminek vagy valakinek az étlapjára.
- Dél-Afrikában őshonosak, ahol a tengerszinttől egészen a magas hegyekig előfordulnak, és hatalmas kolóniákká nőhetnek.
- Mivel a legszárazabb vidékekről származnak, nagy eséllyel ők nyernék a szomjazók viadalát. Vannak olyan fajták, amik kizárólag a harmatképződésre támaszkodnak.
- Két összenőtt levélből állnak középen egy hasítékkal.
- Sokféle színkombinációban léteznek, szerintem a két agyféltekére hasonlító fajták a legédesebbek.
- Gyakran késő ősszel vagy kora télen virágoznak.
- Nagyon lassú növekedésűek.
- A lithopsok szaporítása többféle módon történhet. A leggyakoribb mód a magokkal történő szaporítás, de néhány faj esetében lehetséges az oldalhajtások vagy levágott szárdugványok használata is.
Lithops karasmontana ‘Top Red’:
Ismertebb fajták
- Lithops optica
- Lithops karasmontana
- Lithops aucampiae
- Lithops lesliei
- Lithops salicola
- Lithops julii
- Lithops dorotheae
- Lithops pseudotruncatella
- Lithops hookeri
- Lithops olivacea
A Lithops gondozása
- Napfény: A legideálisabb számukra a korai, 4-5 órányi közvetlen napfény, délután pedig a részleges árnyékolás. A déli vagy a keleti ablakokban érdemes őket elhelyezni. Forgassuk a növényt, hogy egyenletesen növekedjen. Az pozsgások gondozásának alapszabályai itt is érvényesek: a túl kevés napfény a levelek megnyúlását és a mintázatok elvesztését eredményezi. A túl sok és erős napfény pedig égési sérüléseket okozhat. Tavasztól, fokozatos hozzászoktatás mellett érdemes erkélyre, teraszra kihelyezni őket.
- Víz: Mint ahogy a legtöbb pozsgásnál, a leggyakoribb hiba, amit elkövethetünk, a túlöntözés. Ha a növekedési ciklusnak megfelelően öntözzük, illetve figyeljük a kavicsvirág igényeit, nagy baj nem történhet. Locsoljuk tavasztól nyárig, amikor a talaj teljesen kiszáradt. Amikor tetőzik a nyári hőség és a növény nyugalmi állapotba kerül, kevesebb vizet igényel. Nyár végétől, amikor újra beindul a növekedési fázis, kezdjük el ismét gyakrabban locsolni. A téli nyugalmi állapot megkezdésétől (levélváltás!) nem szokták őket öntözni.
- Talaj: A legfontosabb, hogy a talaj legyen nagyon jó vízelvezető. Legyen szellős és ne túlzottan tápanyagdús. Készíthetünk saját keveréket homok, virágföld és perlit hozzáadásával.
A Lithopsok fejlődése
- Az első évben a Lithops magjából egy apró csíranövény fejlődik ki, amely általában csak néhány milliméter nagyságú.
- 2-3. év: Ebben az időszakban a Lithops tovább növekszik és eléri a körülbelül 1-2 cm-es méretet.
- 4-5. év: A Lithops eléri a körülbelül 2-4 cm-es méretet. A növényeken már kialakultak a jellegzetes levélpárok és ha a növény megfelelő körülmények között van tartva (megélhet nyugalmi időszakokat), megjelenik a két lombozat közötti hasítékban a virágszár.
Kolóniákat alkothatnak. Ez részben annak köszönhető, hogy a kavicsvirágok szaporodása magokkal és oldalhajtásokkal történik. Így idővel egyre több növény gyűlik össze.
A kolóniák kialakulása során az egyedek egymás mellé nőnek, majd a közös gyökérrendszerükkel összekapcsolódnak. Így a kolóniát alkotó egyedek között állandó a víz- és tápanyagcsere, ami elősegíti az egyedek fejlődését és túlélését. A kolóniák lehetnek csak néhány egyedből állók, de akár több száz egyedet is tartalmazhatnak.
A kavicsvirág levélváltása
A kavicsvirág nyugalmi fázisai
- Nyári: Miután tavasszal az új levelek kifejlődtek és a nyári forróság tetőzni kezd, növekedésük lelassul. Az év legmelegebb részében nyugalmi állapotba kerülnek, így igyekeznek túlélni a szárazságot.
- Téli: A második nyugalmi időszak az őszi virágzási ciklus befejezése után, a téli időszakban következik.
A nyugalmi fázisokat figyelembe kell venni a gondozásuk (főként öntözésük) során, ha nem akarjuk, hogy elpusztuljanak. A folyamatosan lakásban tartott lithops-ok (elmarad az alacsonyabb hőmérsékleten való teleltetés illetve a tavaszi szabadba kihelyezés) nem élnek meg valódi nyugalmi fázisokat.
Mit csinálsz? – Lithops magot ültetek!
A magról való szaporítás egy külön fejezetet igényel. A linkre kattintva tovább olvashatsz az én módszeremről: pozsgás magok ültetése
Lithops karasmontana bébik:
Jó lenne, ha írnál a magról ültetèsről is, ha már kép van 🙂
Kedves Andi!
Ez a bejegyzés itt pozsgás magok ültetéséről szól:
https://pozsgas-mania.hu/pozsgas-magok-ultetese/
Remélem találsz benne hasznos információt! 🙂