Pozsgások szaporítása – egy kifejezetten izgalmas témakör. Akinek valódi pozsgás mániája van, valószínűleg minden módszerrel és trükkel megpróbálkozik, hogy imádott növényeket szaporítson.
Kedvenc módszereim:
- magvetés
- levélről szaporítás
- szárdugványozás
A képen egy aprócska levélről induló Sedum clavatum látható. Egy darab levél! Az előéletét tekintve egészen összekapta magát:
Tippek a sikeres szaporításhoz:
- Mivel a pozsgás magok icipicik, magvetés esetén ne takard be őket, csak a föld felszínére helyezd.
- Ha levélről szaporítasz, nagyon figyelj rá, hogy egészben, „beletörés” nélkül pattintsd le a kiszemelt levelet a szárról, különben nem lesz sikeres a szaporítás.
- Ha egy szárból vágsz le egy darabot és ezt szeretnéd majd gyökereztetni, 2-3 napig hagyd összehúzódni a leválasztás során keletkezett „sebet” és csak ezután ültesd el.
- A pozsgások szaporításához a legjobb időzítés általában a tavaszi és nyári hónapok, amikor a növények aktívan növekednek. Ebben az időszakban a szárdugványozás és a hajtásszaporítás a leghatékonyabb.
- Tartsd a szaporított pozsgásokat megfelelő fényviszonyok között. Általában sok napfényre van szükségük, de kerüld az erős, közvetlen napfényt.
- Csak akkor öntözd őket, amikor a talaj teljesen kiszáradt. Túlöntözés esetén a gyökerek nagyon hamar rothadásnak indulnak.
A képen Fenestraria aurantiaca magok éledeznek:
Mindig fontos előzetesen tájékozódni az adott pozsgás faj vagy fajta szaporítási igényeiről és módszereiről, mivel különböző pozsgások eltérő szaporítási módszereket igényelhetnek.